Společnost HP se v poslední době ocitá v centru pozornosti kvůli několika hromadným žalobám, jež podali její zákazníci. Hlavní předmět stížností spočívá v obvinění, že firmou provedená aktualizace firmwaru tiskáren vedla k masivnímu selhání těchto zařízení. Tento problém má kořeny v roce 2016, kdy HP uvedlo na trh program s názvem Dynamic Security (DS). Tento program, který někteří přirovnávají k protipirátské ochraně DRM, se však nezaměřuje na boj proti pirátství, nýbrž na výrobce a uživatele alternativních, často levnějších inkoustových náplní. Tyto neoriginální produkty po instalaci aktualizovaného firmwaru způsobují, že tiskárny hlásí chyby a odmítají s nimi pracovat.
Výkonný ředitel HP, Enrique Lores, v rozhovoru pro CNBC obhajoval program DS jako nástroj ochrany intelektuálního vlastnictví HP a zároveň jako opatření na ochranu zákazníků. Lores zdůraznil, že neoriginální náplně mohou představovat riziko, včetně potenciálního poškození tiskáren nebo dokonce infekce počítačových sítí škodlivým softwarem. Podle jeho slov společnost zaznamenala případy, kdy byly na cartridge nalezeny viry, které se dále šířily do tiskáren a odtud do celé počítačové sítě.
Nicméně, ačkoli cílem programu DS byla ochrana, narazil na paradoxní situaci: zatímco měl chránit uživatele před nefunkčními tiskárnami způsobenými špatnými cartridgemi, aktualizace firmwaru v důsledku aktivace DS paradoxně sama vedla k znefunkčnění tiskáren u zákazníků používajících alternativní inkoust. Kontroverze se dále prohloubila výrokem o riziku virů skrytých na cartridgech, neboť HP aktivovalo ochranu DS již v roce 2016, ale důkazy o možnosti přenosu škodlivého kódu skrze cartridge se objevily až o šest let později.
Tato situace odhaluje složitou rovnováhu mezi ochranou intelektuálního vlastnictví, zajištěním bezpečnosti zákazníků a zachováním práv uživatelů na výběr z více zdrojů pro svá zařízení. Zatímco HP argumentuje nutností ochrany před potenciálními hrozbami, zákazníci a kritici poukazují na možnou antikonkurenční taktiku a nepříznivý dopad na spotřebitelské právo na výběr. Jak se situace bude dále vyvíjet a jaký dopad to bude mít na reputaci HP a na práva spotřebitelů, zůstává otázkou otevřenou dalším diskuzím a právním přehodnocením.